Płacić gotówką czy kartą?


Karta płatnicza jest bardzo przydatnym narzędziem. Nie musisz wybierać pieniędzy, by zapłacić nią w restauracji, sklepie, na stacji paliw. Jednak czy płacenie kartą naprawdę jest opłacalne i czy nie lepiej używać ją tylko do wypłaty gotówki?

Karta płatnicza od lat wiedzie prym jeśli chodzi o transakcje bezgotówkowe realizowane w wielu sklepach, u usługodawców, a nawet w transakcjach internetowych. Dzięki niej możemy płacić już prawie wszędzie nie posiadając przy sobie gotówki. Doszło nawet do tego, że jesteśmy zdziwieni, gdy dany sklep lub instytucja nie obsługuje kart płatniczych. Zaczynamy wówczas nerwowo szukać gotówki po portfelu. Jednak czy płacenie kartą zawsze się opłaca?
 
Czasami tak, ponieważ wiele banków nagradza nas za transakcje bezgotówkowe mniejszą opłatą za prowadzenie konta. Wystarczy na przykład cztery razy w miesiącu wykonać płatność kartą, aby mniej zapłacić za konto. Jednak należy przyjrzeć się sprawie również z drugiej strony- łatwość płacenia kartą zachęca do częstszych i nawet większych zakupów. Może i jest to dla nas wygoda, ale za tą wygodę sporo płacimy. Nasz umysł nie przyswaja, że wydaliśmy już sporo gotówki, ponieważ nie mieliśmy jej w rękach i wydaje nam się, że wcale nie zapłaciliśmy dużo. Jest to złudzenie, które należy opanować i ograniczyć wydatki, ponieważ karta jest narzędziem, które może nas wpędzić w dziurę w domowym budżecie.